logo
بختک

خانم جوانی به علت بختک مراجعه کرده و اظهار می دارد : هروقت خانه مادرم می روم دچار بختک می شوم و سعی می کنم حتی روز هم آنجا نخوابم و خانه خودم برگردم.درصورتی که برای شوهرم آنجا این مسئله پیش نمی آید .مادرم نزد یک دعا نویس رفته و گفته مربوط به خشم ارواح هست و... شوربختانه این خانم دارای تحصیلات دانشگاهی در مقطع کارشناسی ارشد است!
بختک :
خوابی که آدمی را فلج می کند!!!
فلج خواب (sleep paralysis)به حالت ناتوانی در انجام حرکات ارادی حین خواب اطلاق می شود . فلج خواب ، حالتی دلهره آور و هراس انگیز است فلج خواب اغلب اوقات هنگام بیدار شدن از خواب و یا در موارد نادر در لحظه به خواب رفتن رخ میدهد.فلج خواب از چند ثانیه تا چند دقیقه به طول می انجامد.25 تا 30 درصد از جمعیت کشور حداقل یکبار در طول زندگیشان با اختلال فلج خواب مواجه شدند و می تواند در هرسنی روی دهد.
علایم فلج خواب :
ناتوانی در حرکت دادن تنه ، دست ها و پاها و صحبت کردن ( فرد از فرط ترس می خواهد فریاد بکشد و برای بیدار شدن تقلا می کند ، اما گویی تلاش وی بی نتیجه است ).
فلج تمام و یا بخشی از عضلات اسکلتی بدن
احساس خفگی و نزدیک بودن زمان مرگ ( گویی موجودی روی قفسه سینه شما قرار گرفته است )
وحشت زدگی و اضطراب
تصورات غلط نسبت به فلج خواب و یا بختک
آزار و اذیت توسط ارواح ، جن ، شیطان ،دیو ویا موجودات فرازمینی و یا اشتباه گرفتن آن با احساس خروج روح از بدن
علت ایجاد فلج خواب :
متخصصان عوامل ژنتیکی ، اضطراب و استرس ، هراس و اختلال در نظم خواب را در پیدایش فلج خواب دخیل می دانند .
مکانیسم ایجاد فلج خواب
در طی خواب در مرحله حرکات سریع چشم REM )(، یعنی مرحله ای که رویا بینی درآن رخ می دهد نقض انتقال سیگنال های عصبی به سوی عضلات اسکلتی به استثنا عضله دیافراگم و عضلات چشم را مسدود و متوقف می سازد تا شما رویاهای خود را برون ریزی نکنید .مثلا وقتی خواب میبینید در حال دویدن هستید از رختخواب بلند نشوید و شروع به دویدن نکنید .هنگامی که شما قصد دارید از خواب بیدار شوید مغز مجددا کنترل عضلات از حالت فلج بودن خارج گردند ، شما هوشیاریتان را باز می یابید که نتیجه آ ن احساس هراس آور فلج بودن بدنتان خواهد بود نقطه مقابل این عارضه زمانی است که برخی افراد هنگام رویا دیدن دست و پاهای خود را تکان می دهند و یا در موارد شدیدتر دچار خواب گردی می شوند .
چه چیزهایی احتمال تکرار فلج خواب را افزایش می دهند ؟
کسانی که به طور طاق باز و به پشت می خوابند بیشتر به فلج خواب دچار می شوند.
افزایش استرس و اضطراب
تغییرات ناگهانی در سبک و محیط زندگی
مصرف قرص های خواب آور و انتی هیستامین ها
چگونه هنگام تجربه فلج بدن خود را از این وضعیت هراس آور خلاصی بخشیم؟
1) سعی کنید انگشتان دست و یا پایتان را تکان دهید.
2) چشمان خود را به شدت تکان دهید به دنبال آن پلک ها و سر خود را تکان دهید.
3)سعی کنید وضعیت خروج از بدن را در خودتان القا کنید.
درمان فلج خواب
فلج خواب یک اختلال خواب بی خطر است تنها با رعایت اصول بهداشت خواب ، خودداری از طاق باز خوابیدن و کاهش استرس و هراس ها می توان تکرار آن را به حداقل رساند
فلج خواب یا به اصطلاح عموم بختک با زمینه ژنتیکی در نتیجه استرس های روزمره به وقوع می پیوندد و هیچ گونه عارضه جسمی در پی ندارد.
تشریح چگونگی فلج خواب یا بختک
دقیقا پیش از خواب طبیعی  و یا هنگام بیدار شدن بامدادی و هنگامی که فرد دراز کشیده حالتی موسوم به فلج خواب رخ می دهد که در آن فرد برای چند ثانیه گاهی تا چند دقیقه مطلقا قادر به حرکت نیست ولی در عین حال نسبت به کلیه وقایع اطراف خود آگاه است.
می توان با لمس بدن فرد یا صدا کردن اسم او ، وی را از این حالت خارج کرد در ضمن گاهی اوقات فرایندهای ذهنی خواب در زمان فلج خواب بروز می کند و فرد حتی ممکن است در حالت بیداری و فلج ، رویا ببیند که اکثر این رویاها هشدار دهنده و ترسناکند.
علت ایجاد بختک :
به طور یقین میتوان گفت : که فلج خواب در اثر ناهنجاری مغزی ایجاد میشود که در آن مکانیسم های عصبی در زمانی نامناسب فعال شده اند.خواب چنین افرادی به جای آنکه با امواج آهسته مغزی ( آلفا ) آغاز شود مستقیما وارد مرحله عمیق می شود و این بدین معناست که فردمبتلا به فلج خواب ، خواب سبک و یا به اصطلاح چرت را تجربه نمی کند .
فلج خواب یک اختلال ژنتیکی است و تقریبا کلیه افراد مبتلا دارای ماده ویژه ای در خون به نام       HLA-DR2 هستند.

بازگشت